středa 20. února 2013

Na dosah


Kolik už bylo napsáno příběhů o hledání podstatných věcí, které obešlo svět, než skončilo před prahem vlastního domu. (Jeho úsměvná verze s názvem Krtek a medicína je momentálně nejoblíbenějším příběhem našeho synka, takže poučení z něj si denně připomínám.) A kolik jich ještě bude třeba vyprávět, než dojdou k uším každého z nás?

Přitom pro mnoho přemýšlivých lidí není tajemstvím, že i vzdálené problémy mohou mít místní řešení. Dorůstáme velikosti, která se vymyká z kloubů. Opojeni, oslepeni se ženeme vpřed, ani vlastně nevíme kam. Předmražený dopečený chléb stejně jako operátor na zákaznické lince jsou dostupní 24 hodin denně, ale platíme za to anonymitou, standardizací a studenou neúčastností. Technika nám umožňuje vše zrychlit a propojit, ale nakonec víme více o virtuálních přátelích než o svých sousedech. Ale kdo vám pak zalije během dovolené kytky? Je sice pravda, že dnes najdete i placené psí školky, ale je to cesta správným směrem? Kdo by se chtěl vydat jinudy, má možnost se zapojit do místní skupiny. Sdružuje ty, kteří chtějí vzájemné vztahy vrátit do "lidských" rozměrů. Členové si mezi sebou vyměňují služby a věci a prakticky se obejdou bez peněz a zprostředkovatelů. Dalo by se namítnout, že je to jen návrat na startovní čáru, že i náš peněžní systém začínal něčím podobným, než byl zdokonalen a rozvinut. Samozřejmě. Ale proč by inspirace minulostí musela nutně být zpátečnická? A je vůbec třeba vidět věci pořád jen lineárně? Myslím, že by bylo na čase vzdát tu dětskou hru na pány tvorstva. V přírodě je naprostá většina dějů cyklická. Tak co taková spirála? Řekněme, že se vracíme k místní výměně, ale v jiném kontextu. A tak není důvodu, aby takový obrat nebyl obohacením a otevřením nových možností.

Tento koncept definován jako LETS (Local exchange trade systems), v češtině "obchodní systémy místní měny, nebo "systémy místního výměnného obchodu" (zdroj zde), funguje už přes 30 let. Na počátku myšlenky stojí Michael Linton, který začátkem 80. let minulého století založil v Britské Kolumbii v Kanadě první LETS skupinu. Od té doby vznikly podobné skupiny po celém světě. Nejvíce jich je ve Francii, Německu a Velké Británii, kde se jednotlivé skupiny dále propojují mezi sebou a vytvářejí další možnosti výměn a spolupráce. V českém prostředí jich zatím funguje velice málo, například budějovická skupina Letokruh nebo brněnská Rozleťse. Během psaní ke mně po síti došel odkaz na další stránku. Doufám, že jich bude jen přibývat. (Zájemcům můžu doporučit užitečné odkazy s konkrétními informacemi, jak vytvořit LETSkupinu, dále také ve francouzštině a v angličtině).

Tvůrčí prostor pro každého je neomezený, je takřka nemožné, aby někdo neměl co nabídnout. Právě ta nápaditost a rozmanitost se mi na celém nápadu nejvíc líbí. Služby, za které by se vám nechtělo platit, které byste si naopak netroufli je nabízet za peníze, nebo o které nechcete pravidelně prosit kamarády, vám umožní zapojit se do společenství, být užitečný, navázat kontakty a ještě oplátkou něco získat. A tak někdo nabídne k dispozici auto, někdo masáž, pomoc s administrativou, úklid, natření oken, hlídání dětí, práci na zahradě, přešití kalhot, nebo hodiny angličtiny. Jiný zase nepotřebný nábytek, knihy, nádobí, vypěstovanou zeleninu.

Pro lepší představu bych se ráda podělila o osobní zkušenost s jednou takovou skupinou tady v Holandsku. Přihlásila jsem se do místní skupiny v Haagu, která funguje už 17 let a v současné době má kolem 130 členů. Její chod zajišťuje administrátor, sekretářka a pokladník. Dvakrát za měsíc také připravují oběžník s informacemi o konkrétních setkáních, nových členech a jiných aktualitách. Členové mají přístup do internetového systému, kde má každý svůj profil a osobní účet. Členský poplatek je 4,5 euro ročně a 3 body měsíčně, které se strhávají z bodového účtu. Název bodů si každá skupina vymyslí, v téhle se vyměňují talenty. Skupina se schází několikrát do měsíce, jednou v prostorech kaple, kterou má k dispozici, dvakrát také probíhají tzv. "výměnné večery" u někoho doma (poskytnutí domovského zázemí je odměněno 20 talenty, pro srovnání, základní hodinová sazba je 15 talentů). Většina služeb je tak domluvena osobně. "Inzerát" lze také uveřejnit na internetové stránce.  Každý se může zapojit podle svých možností, tempa a přání.  A bonus pro "přistěhovalce", jako jsem já, je seznámení se zajímavými lidmi v novém místě. Také díky tomu se tu cítím míň cizí a ztracená. Ale dovedu si představit, že stejný pocit můžou mít klidně i místní. Je to vlastně taková velká zábavná hra (jeden člen si prý před pár lety z našetřených bodů zařídil celou svatbu). No a já jsem právě dopletla šálu a jdu se podívat, co s utrženými body. Nejspíš půjdou na kurzy o pěstování a jedlé zahrádce. Navíc část vypěstované zeleniny můžu zase směnit dál. Tak co, kdo se nechá strhnout do víru?

2 komentáře:

 1. Díky všem za další kontakty, takže doplňuji:

  Brněnská skupina www.rozletse.cz

  Jeden z rozcestníků o dalších projektech:
  http://jdeto-fungujeto.blog.cz/rubrika/site-v-cr

  OdpovědětVymazat
 2. Další Lets skupina vzniká v Praze: https://pralets.cz/cyclos/do/login#qa

  OdpovědětVymazat